<<== Zpět

Desátý věk

Oficialni imperialni kronika

Cele byvale Imperium bylo nakonec rozdeleno na dve sfery vlivu - ginazanskou a fremenskou. Obe casti dokazaly zit vedle sebe v miru a pokoji, dokonce i obycejni obyvatele puvodem z ostatnich rodu se prizpusobili svym novym vladam. Prestoze ve vzdalenych provinciich cas od casu vzniklo hnuti za nezavislost, nebo dokonce ozbrojene povstani, tyto pokusy byly neutralizovany elitnimi, dobre vyzbrojenymi fedajkiny, respektive zbrojmistry. Nabozenske a kulturni rozpory nebyly dostatecnou silou, ktera by zlomila moc obou imperialnich hegemonii..

Ohniska odporu vsak doutnala dale. Hnuti odporu zmenilo taktiku a misto primych povstani se zamerilo na infiltrace veleni Ginazu a Fremenu svymi spiony a tvarovymi tanecniky. Tato nova taktika slavila uspech: Pomoci vhodnych sabotazi a dezinformaci zacali vzbourenci stvat Fremeny a Ginazany proti sobe. Nevrazivost a napeti rostlo. Kdyz zaskodnici, prevleceni za ginazske zbrojmistry, napadli fremenskou soustavu Ather Beta a vyvrazdili tamni civilni obyvatelstvo, agent povstalcu mezi Fremeny znamy jen jako “general Reggo” pouzil jaderne zbrane na dulezity vesmirny pristav Ginazu. Ginazane zrusili pakt o neutoceni a rozdeleni sfer vlivu, ktery s Fremeny meli uzavreny, a Imperium se opet octlo ve valce.

Rozhodujicim stretem, se stala bitva o Lontheranskou soustavu. Na Lontheranu III se nachazela strategicka vojenska zakladna Ginazu s orbitalni laboratori a vycvikovym centrem, umoznujicim zbrojmistrum dosahnout prave sve vyjimecnosti. Pokud by se Fremenum podarilo zakladnu vyradit, Ginazane by prohrali celou valku. Obranny system vsak byl dokonalejsi, nez fremenska zpravodajska sluzba (infiltrovana agenty povstalcu) ohlasila - a tak se prvni utok zmenil z rychleho prepadu na krvavou rez. Fedajkinum se nepodarilo vyradit klicova raketova sila vcas a protivnik tak mohl celit hlavni vlne invaze a silne ji oslabit, takze se valecne stesti obratilo na stranu Ginazu. Vzbourenci vsak dohrali svou taktiku vycerpani obou stran az do konce, kdyz se s armadou vyzbrojenou spalovaci kamene pridali na stranu Fremenu. To uz ale vetsina fremenskych vysokych dustojniku lezela mrtva mezi troskami znicenych fregat…

I tak byla ovsem obrana Lontheranu silne otresena a neodolala zaverecnemu naporu povstalecke armady. Vycvikove centrum zbrojmistru bylo zniceno, klicovi fremensti velitele padli - a po obdobi zmatku a obcanskych valek tak opet vyvstaly zaklady stareho Imperia a rodova struktura landsraadu.

10. vek Duny on-line Start jubilejniho 10. veku Duny on-line probehl 31. 5. 2004. Hned na zacatku se ukazalo, jak je pro veleni rodu dulezite starat se o co nejaktivnejsi hracske jadro: Po promazani neaktivnich hracu a migraci hracu mezi rody doslo k populacni krizi v ekazskem arcivevodstvi a tez ve Vesmirne Gilde. Kratce pote navic Ekaz zasahl pokus o prevrat pomoci multaku. Nastesti diky vcasnemu zasahu multi-killera a nemoznosti vyhazovat k renegatum v prvnich dnech veku nedoslo k vaznejsim komplikacim. Jako uz tradicne se vsechny rody usilovne snazi co nejrychleji nasetrit dostatecne mnozstvi melanze, aby mohly zacit osidlovat dalsi planety. A na ten okamzik se cvicila i vojska jednotlivych bojorodu, aby prave oni prekvapivym utokem ziskali strategickou vyhodu pri “rojeni”. Aliance mezi sebou uzaviraji smlouvy a nastava povestny klid pred bouri.

Na rozhodujici prepocet, po kterem bude mozno se vydat do Imperia, ceka dost lidi zejmena z bojorodu. Fremen Morfik metodou pokus-omyl zjistuje, ze rozkaz fremenskeho veleni vyckavat byl spravny - jakmile nakoupi planetu, obsadi ji vojska harkonnenskeho velitele Euklida. Jiskricka preskoci na doutnak, Euklid je napaden corrinskymi vojsky a rozpoutava se tradicni prestrelka o par planet. Ta hrozi prvnim vaznejsim konfliktem, kdyz se na sebe zacinaji zamerovat armady CM a C, nakonec vsak exbasar Corrinu Sardaukar situaci resi a domlouva s CM neutoceni. To zanedlouho porusi sam padisah Mikicenko Corrino I., coz se stane zaminkou pro nekoncici hadky v sini landsraadu.

“Takhle zaplivane, usmudlane a omlacene mikrofony jsem jeste nevidela.” - nejmenovana komorna uklizejici v jednaci sini landsraadu

V Imperiu dochazi k vice lokalnim konfliktum, CM utoci na BGG, RiX i AH. Tato fronta je ovsem zahy uzavrena, protoze diplomacii AH se nedari dojednat neutoceni na dalsich klicovych pozicich a celi palbe Fremenu a Grummancu (ke ktere se pridavaji Corrinove). Hlubsi podtext ma boj AH s Fremeny - Fremeni vidi v konfliktu prilezitost oplatit Atreidum prikori z minulosti, jez vyvrcholila podporou Atreidu ginazskemu projektu v minulem veku. (EF meli platnou smlouvu s Atreidy, zakazujici podporu melanze komukoliv, s nimz druha strana valci, F valcili s G a A zacali G dotovat - tot fremenske obvineni Atreidu, atreidska odpoved ci vysvetleni vsak zaregistrovano nebylo.)

Ekaz se nakonec z valky proti AH vyvazal. Harkonnenove uspesne podnikaji pomerne silny nocni utok na Bene Tleilax a dobyvaji jeho domovskou planetu. Jedinym, kdo na Harkonneny v noci zareagoval, byla mala jednotka Fremenu, kteri jim vzali par planet - byly to ovsem jejich posledni vystrely v teto valce. Veleni F ke 12:00 nasledujiciho dne zastavilo palbu na AH s oduvodnenim, ze chteli vojenskou odplatu a ne svacinu bezbranneho nepritele. Konflikt BTM a AH pokracuje jak na vojenskem poli, tak i mezi diplomaty v sini landsraadu, kteri se zde vzajemne obvinuji z vyvolani valky.

VG roji asi 30 lidi, ale ihned se do ni organizovane pousti Ginaz a z casti i BG. Gilde se dari utoky oplacet a opet tu mame ukazku boje bojorodu (G) proti hardcore ekorodu (VG). CM maji silne pozitivni bilanci ziskanych/ztracenych planet, oba rody aliance BGG drzi lehke ztraty, ovsem VG je pod tezkou palbou. Celkove je vsak boj vyrovnany.

Uderem pulnoci pak nastava mezi BGG a CMVG i mezi BTM a AH neutoceni. Podarilo se dojednat i primeri mezi RMC a AH.

Dalsi stret zajmu do sine landsraadu dorazil v momente, kdy nekolik vudcich predstavitelu Corrinu zautocilo na cile v Iksu - udajne s oduvodnenim, ze uz dlouho nebojovali. Iksanska diplomacie se proti postupu C razne ohradila, nakonec se vsak oba rody mezi sebou shodly na “cviceni”, podporenem jednotunovou sazkou o to, kdo da vic utoku. Bank nakonec shrabli Iksane, kteri byli behem dvou dnu boju o neco cilejsi. Priblizne v te dobe se padisahem Corrinu stal byvaly vudce naroda - V-Tec. Na Dune se v te dobe mimo jine vyskytl roztomily bug se skakajicim casem, ktery prerizoval hodiny podle aktualni nalady. Smile

V Imperiu zavladl mir a od recnickeho VIP pultiku zaznivaly jen nudne proslovy a zadosti o reparace. Ospalou naladu ukoncil az zastupce BTM Neaul, jenz vypovedel smlouvu o neutoceni alianci EF. Jen co utichly jeho kroky, vstoupila do sine Ctena Matre, aby oznamila vypoved smlouvy s BGG.

Grummansti assassini dostali rozkazy napadnout fremenske pozice hned po vyprseni smlouvy o neutoceni. Hromadny kobercovy utok na predem zadanych a rozdelenych souradnicich, presne jak to meli Grummanci nadrilovano… Tesne pred nastupem do invaznich fregat a monitoru se vsak rozervala poplachova sirena. Vzapeti se zeme zatrasla vybuchy pum, rakety projely plastem lodi jako sigafil kuzi, aby explodovaly uvnitr…

Fremeni totiz adaptovali grummanskou taktiku hromadneho uderu a za pouziti utocnych topter oslabili prvni vlnu utoku assassinu. Ta byla silna i tak, ovsem jeste vice horkou pudou se stal landsraad. Grummanci zde obvinili Fremeny z predcasneho utoku pred vyprsenim smlouvy a hajili se tim, ze smlouva byla vypovezena cca ve 14:35 s tim, ze neutralita zacne platit v 15:00 (za tri dny). Fremeni toto tvrzeni neuznali, odpovedeli, ze NU bylo vypovezeno ve 14:35 s oznamenim pochybne neutrality, prestoze se Grummanci usilovne pripravovali na cistou valku - a navic uvedli jako dukaz spionazni zaznam z grummanskeho briefingu, ktery Fremenum chystal “krome utoku hned po vyprseni NU take prekvapeni”. Na obchodnim poli se valcilo tez, Grummanci vratili na Arrakis pet tun pisku na betonovani raketovych sil a Fremeni prestali odebirat mrazene slepre. To vsak netusili, ze i tyto zajiste zavazne spory budou brzy prebity…

17. 6. ve 23:53 terranskeho casu si klid v sini landsraadu zjednal vyslanec Rybich mluvcich. Jak se pozdeji ukaze, jde o rozhodujici bod veku.

“V tuto chvili zahajuji nasi verni spojenci utocnou akci proti narodu Harkonenu. Jedna se o reakci na organizovane napadeni naseho naroda harkonenskymi spiony a nechutnymi zlodeji. Bereme si zpet o co jsme byli okradeni. Nase odplata neni smerovana proti rodu Atreides, protoze neverime tomu, ze by vevoda Flash zatahl svuj narod do teto spinavosti. Pokud se tedy rod Atreidu distancuje od teto spinavosti, radi s nim potvrdime pokracovani smlouvy o NU, ale pouziti spionu porusilo smlouvu a nase okradeni nezustane bez odplaty.”

Nasledne Corrinove provedli, bez vypovezeni smlouvy, utok na Harkonneny. Vse vyvrcholilo “vystraznym” dobytim Caladanu, domovske planety harkonnenskych spojencu - rodu Atreidu. Pro nezasvecene ctenare uvedeni do obrazu: RMC byli v te dobe nejsilnejsi alianci a meli take nejvetsi ambici na stavbu projektu - to jak svou silou, tak i opatrnou politickou podporou jinych frakci (spekulovalo se o BGG, ktere RMC podporili v minulem veku). AH v te dobe patrili k nejslabsim aliancim a v rovnem boji se s RMC nemohli merit.

RMC argumentovali tvrzenim, ze harkonnenska tajna sluzba nastrcila do Rybich mluvcich infiltratory, majici jim pusobit ekonomicke ztraty pomoci vhodnych sabotazi. Bezprecedentni akce RMC je ale vetsinou Imperia odsouzena, ovsem na jedne planete za druhou nahrazuje vlajku s harkonnenskym gryfem corrinsky lev…

U Giedi Primy se vynoril predem neohlaseny maxitrajler. Gilda jako kazda spravna spolecnost byla snadno uplatna a pro statni pokladny Corrino a Rybich mluvci nebylo zatezko je presvedcit, aby utajili tuto odbocku v letovem programu… Od maxitrajleru se zacaly skrz horni vrstvy atmosfery snaset prvni clunky s elitnimi udernymi komandy sardaukaru. Baronu Baldwinovi doslo, ze jde o rozsahly vojensky utok, a vydal planetarni obrane rozkaz k palbe. Nekolik clunku dostalo primy zasah a nad otrocimi jamami se na chvilku rozzarily nove hvezdy. Mezitim prvni clunek dosedl u baronskeho palace a vojaci v sedych uniformach se vyvalili a zahajili palbu na harkonnenske strazne. V nastalem zmatku gardiste odvadeji sveho barona do bezpeci k hangaru s jeho osobni topterou, na chodbe palace jsou vsak prepadeni sardaukarskym komandem. Strhne se kratka zuriva bitva, pri niz jsou demolovany sochy harkonnenskych vladcu - sardaukari trefili sochu Lucilove a Harkonneni na oplatku zasahli sochu Hrta. Nakonec harkonnensky mentat zatahl barona Baldwina do vyklenku, v nemz byla imitace steny (nepole) a tajnou chodbou unikli do tajne skryse, kryte jak jinak nez nepolem. Se slzami v ocich a zatatymi pestmi prisahal Corrinum, nicicim jeho hlavni mesto termalnimi bombami, odvetu…

Ihned pote, co byl corrinsky utok proti Harkonnenum potvrzen, se sesli ctyri vudci ostatnich rodu - Ekazu, Fremenu, Ctenych Matre a Iksu - k bezpecnostni porade. Shodli se, ze pokud by na utok Corrinu nezareagovali, slo by o precedent hrozici opakovanim a destabilizaci Imperia. Pred agresi RMC si zkratka nemohl byt jisty nikdo - RMC ukazali, ze jim staci zaminka. EF uzaviraji neutoceni s BTM a CMVG s BGG.

Diplomate C se jeste vecer dozaduji postoje CM a obvinuji je, ze proti nim chystaji utok, vsw vsak jejich obavy rozptyluje. Èini tak ve chvili, kdy se expedicni sbor tvoreny zejmena CM, EF a X naloduje na maxitrajlery Gildy, aby zitra rano (19. 6.) zahajil frontalni utok proti RMC. Velvyslanci CMVG, EF a RiX prohlasuji smlouvy s RMC za neplatne (vzhledem k pohrdani RMC jinou platnou smlouvou - s AH), karta se obraci a RMC zacina poznavat bezvychodnost sve situace. Jeji predstavitele poprve pripousteji, ze prepad AH nebyl tak uplne v poradku.

“Historie nam umoznuje videt zrejme veci - ale bohuzel az tehdy, kdyz je pozde.” - korunni princ Rafael Corrino

“Je nesporne, ze rod RM byl napaden sabotery vyslanymi zdanlive Giedi Primou. Kdo byli ve skutecnosti a jestli harkonnenska diplomacie lhala, kdyz ucast v teto operaci poprela, asi nezjistime, pokud jedna ze stran nestahne sve tvrzeni. RMC se zrejme svou ukvapenou akci, pri niz obesli standardni postupy (vypovezeni smlouvy, co nejjasnejsi uvedeni dukazu, tlak na verejne mineni), sami pripravili o sanci na projekt. Faktem vsak je, ze i my jsme na Corriny zautocili bez vyprseni smlouvy. Bylo by vetsim zlem nechat corrinsky utok projit?” - umma Randir, Zapisky

Po 24 hodinach boju je vysledek valky rozhodnuty, fronta se hrouti a RMC nejsou schopni koordinovaneho odporu. Z palby se stahuje Ekaz, vsichni ostatni bojuji dale s plnym nasazenim. RMC meni taktiku a cela aliance dostava rozkaz ke hromadnemu zmrazeni loginu (aktivni zustavaji pouze vyjednavaci a mensi jednotky). Z archivu Bene Gesseritu se podarila ziskat cast narizeni vydaneho velenim RM: “Kazdy sa ZMRAZI na nasledujucich 4 dni. Zamrazte sa do 24.4.2004 (dnes je 20.6 to je na 4 dni) Zamrazuje se v Nastaveni - Dovolena. Cely narod bude fungovat na ICQ, jabberi ci roznych chatoch. Po 5 dnoch vylezieme a pouzijeme nasu melanz proti nepriatelom. Vezmeme im planety a vratime sa spat do mrazaku.”

Ani toto vsak nepomaha - zejmena Fremeni a Ctene Matre poukazuji na zneuziti hernich mechanismu (argumentuji tim, ze mrazak je stvoren pro ucely dovolene a ne ke hromadnemu uteku z valky) a odmitaji zastavit palbu. RMC se vsak podarilo alespon neco: Svym vystupovanim presvedcili richesanskeho premiera Erchamiona, aby se na VIP od utoku na RMC distancoval. Tim Riches ztratili dost mezinarodni prestize, rod se vnitrne rozpoltil - a jak se ukaze na konci veku, Erchamion za to zaplati abdikaci na funkci premiera.

Zamer RMC se nepodaril, protoze prehledli podstatnou vec - 24 hodin po rozmrazeni nelze utocit. Projekt a mezinarodni vztahy RMC se tedy octly v troskach. Malorod Evil Smurfs jeste poskadlil BTM, narody uzavrely smlouvy o neutoceni a jelo se dal. Soucasti uzavrenych smluv o NU byla ustni dohoda o tom, ze aliance RMC zaplati 100 tun alianci AH.

Dodatek: Tym adminu Duny on-line v teto dobe opousti autor a zakladatel hry Destil. I pres obcasne neshody ohledne koncepce hry mu za stvoreni Duny on-line dekujeme.

Fremeni, citici ze ted nastava moznost vyrovnat stare fremensko-atreidske ucty, vypovedeli neutoceni alianci AH. Do valky vsak krome EF a AH zamirili i BTM se zamerem prekazit projektove ambice alianci RiX - vypovedeli jim neutoceni. Aliance EF obratem vypovedela neutoceni BTM - slo o prvni signal, jimz dali EF najevo komu v tomto veku strani v projektu. Protoze RMC nezaplatili AH onech 100 tun, AH obnovili palbu s cilem vzit si to sami. Dva tradicni rivalove, CMVG a BGG, zacali take bojovat - zde vsak doslo k incidentu, kdyz se CM podarilo dokazat, ze si ginazsky mentat zajistil kryti, aby mohl nastrelovat Vesmirnou Gildu (podle slov Ginazanu vsak slo o soukromou akci - veleni G se od toho distancovalo). CMVG diky souhre vice faktoru (nafarmenost BGG, aktivita Ginazu, kryti ginazskeho mentata) zacali boj prohravat - a bylo dohodnuto neobvykle reseni: CMVG se dohodli s Ekazem na okamzitem vypovezeni NU, Ekaz zacal utocit na VG - a tim planety Gildy nepresly do rukou BGG. BGG podali formalni stiznost u multikillera, ale vzhledem k tomu, ze Ekaz Gilde za planety neplatil, mu nebyl dokazan zakazany postup.

V teto dobe je Duna je castecne paralyzovana silenstvim zvanym Euro 2004. Smile

Zaver veku nebyl zdaleka tak hekticky, jako napr. minule, kdy se o projekt do posledni sekundy pretahovali Fremeni a Ginaz. Aktivita hracu klesala umerne s blizicimi se prazdninami, skolnimi vylety - a prvni cervencovy vikend se nesl ve znameni karlovarskeho srazu, jiz tradicne nejvetsiho srazu Dunaru v sezone.

Riches po zniceni RM meli nejlepe nakroceno na stavbu projektu a take se ji chytli. Sice jim opet vypovedeli BTM smlouvu ve snaze je alespon zpomalit, ale opet zasahli EF na podporu RiX - podle pozdejsiho vyjadreni ummy Randira tak Fremeni splatili davny dluh ze 4. veku. Urcite vsak je smutna cast pravdy i ve tvrzeni mnohych, ze Duna dosla ve sve degeneraci - tak daleko, ze vyhrava kandidat, ktery je pro vsechny nejprijatelnejsi a ze vek je rozhodnut ne-li pred zacatkem veku, tak kratce po nem. Je jiste, ze tento zaver veku byl pro jedny poklidny, pro jine nudny - a obe strany mely pravdu. Na Riches nikdo v zaveru nezautocil, umela planeta byla dokoncena, zatimco si ostatni rody uzivaly lokalnich bitek, ve kterych jiz o nic neslo. Ale Riches si zaslouzi i obdiv - narod byl jeste pred dvema veky takrka v rozkladu a i na zacatku 10. veku patril mezi outsidery, od nichz by projekt nikdo necekal. Vedeni rodu se ale cinilo a svuj sen (ktery jim, jak pametnici vedi, ve 4. veku skoro vysel) tak konecne dotahli k realizaci.

Svetlo sveta spatrila prvni umela planeta - jeji nazev byl Korona II., po vzoru stare vyzkumne stanice, ktera obihala kolem planety Riches. Hvezdny system Eridani A tak ziskal novou planetu. Pro rod Riches to znamenalo mnoho. Vedle domovske planety vznikla nova, sila richeske ekonomiky se rapidne stoupla diky idealnimu vedeckemu prostredi umele planety. Vlada nemusela dojednavat u Gildy drahe linky maxitrajleru, jako kdyby meli dve od sebe vzdalene vyzkumne planety. Korona II. se svoji dokonalou infrastrukturou byla ale jen prvnim krokem. I ostatni rody casem pochopily, jak je umela planeta vyhodna, takze na Riches plynuly tak obrovske investice, ze si mohli dovolit cokoliv. Syn premiera Riches se tak ozenil s dcerou imperatora (jenz nemel muzskeho dedice) a zili stastne az do smrti.Smile

Kratce o meziveku: Prazdninovy mezivek byl obzvlaste dlouhy. Nakonec se protahl od cervence az do rijna, start ostreho veku byl dokonce nekolikrat odlozen. Asi v polovine meziveku dostavel projekt Ekaz, mezivek vsak bezel dale.

Autori: =hrt=, Randir